ПРОГНОСТИЧНА КОМПЕТЕНТНІСТЬ УЧИТЕЛЯ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ПРОФЕСІЙНИХ СТАНДАРТІВ В ЕСТОНІЇ ТА УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2415-3699.2023.18.12Ключові слова:
прогностична компетентність учителя, професійний стандарт учителя, система вищої освіти, викладач, навчання, генетична передача досвіду.Анотація
В с т у п . Наведено результати порівняльного аналізу структури та змісту прогностичної компетентності у професійних стан- дартах учителів України й Естонії. Визначено ключові відмінності професійних стандартів, які можуть позитивно вплинути на ефе- ктивність діяльності вчителя.
Мета і завдання. Аналіз виявив, що український та естонський стандарти мають різні підходи до визначення та концептуалізації прогностичної компетентності. Українські стандарти визначають прогностичну компетентність як здатність прогнозувати роз- виток освітніх процесів і приймати обґрунтовані рішення щодо методів і стратегій навчання. Естонські стандарти, з іншого боку, визначають прогностичну компетентність як здатність передбачати потреби учнів і розробляти навчальний досвід, який відпові- дає цим потребам. Аналіз також виявив, що український та естонський стандарти мають різні акценти щодо змісту прогностичної компетентності. Українські стандарти наголошують на здатності прогнозувати освітні тенденції та відповідно адаптувати ме- тоди навчання. Естонські стандарти, з іншого боку, наголошують на здатності інтегрувати технології у викладання та розробляти навчальну програму, яка відповідає навичкам, потрібним учням ХХІ ст.
Р е з у л ь т а т и . Виявлення ключових відмінностей в українському й естонському стандартах дає цінну інформацію про те, як підвищити ефективність діяльності вчителя. Визнаючи сильні сторони обох підходів, українські освітяни можуть розвивати свою прогностичну компетентність у спосіб, який позитивно вплине на їхню практику викладання й результати учнів.
В и с н о в к и . Також описуються способи вдосконалення прогностичної компетентності, зокрема зосередження на технологіч- ному прогресі та підкреслення здатності до адаптації і перспективного мислення. Естонські стандарти підкреслюють важливість прогнозування в контексті технологічної інтеграції й розробки навчальних програм. Цей фокус важливий для України, оскільки країна прагне стати лідером цифрової освіти. Крім того, українські стандарти наголошують на здатності адаптуватися до освітніх тен- денцій, що розвиваються. Цей фокус також важливий для Естонії, оскільки освітній ландшафт країни постійно змінюється. Українські освітяни можуть отримати вигоду від того, як навчитися бути адаптивними та перспективними у своїй педагогічній практиці.