ПЕДАГОГІЧНІ ІДЕЇ ЩОДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З КНИГОЮ ДЛЯ СТУДЕНТІВ

Автор(и)

  • Н. Кузьменко
  • А. Остапенко

DOI:

https://doi.org/10.17721/2415-3699.2020.11.04

Ключові слова:

І. П. Львов, самостійна робота, робота студентів з книгою, українська робота, історія української педагогіки.

Анотація

Проаналізовано ключові аспекти розуміння І. П. Львовим самостійної роботи студентів із книгою та їх рецепція вітчизняними педагогами.
Обґрунтовано, що, на думку І. П. Львова, книга відіграє важливу роль у розвитку мислення і культури мовлення студентів. Відповідно український педагог виокремив чотири груп студентів. Представників першої групи цікавить лише процес читання. До другої групи читачів І. П. Львов відніс осіб, які люблять читати на дозвіллі пригодницьку літературу, романи кримінального характеру. Третю групу склали читачі, котрі цікавляться серйозною, науковою літературою, новинками сучасних книгарень. До четвертого типу читачів науковець відніс тих, хто прагне знань і тому ставить до книги серйозні вимоги.
Доведено, що український педагог наголошував, що ефективність читання книг можливе за умови, якщо читач володіє системою знань в конкретній галузі, володіє навичками хорошої орієнтації в тексті з виділенням основних положень та ідей. Результат розумової праці повинен бути чітко оформлений у вигляді запису або усного висловлювання, а також ефективність процесу роботи з книгою залежить не тільки від швидкості, а й від способу читання.
Показано, що, найпоширенішими способами читання є попереднє читання, наскрізне читання, вибіркове читання.
Проаналізовано, що студенти повинні користуватися підручниками для систематичного засвоєння знань. Увага акцентується на кількох аспектах – правильній роботі з книгою, підході до матеріалу, котрий читач збирається читати, пошуку книг для читання та ін.
Висвітлено, що напрацювання І. П. Львова стосовно ролі та значення самостійної роботи студентів з книгою стали важливими для наукових досліджень ряду сучасних вітчизняних педагогів-науковців – П. Автомонова, Я. Бойка, О. Зенкіна, В. Кирдяєва, Н. Кузьменко, А. Лаща, Ф. Пильгаєва, І. Радченко, О. Чернявська.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-02-05

Як цитувати

Н. Кузьменко, & А. Остапенко. (2020). ПЕДАГОГІЧНІ ІДЕЇ ЩОДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З КНИГОЮ ДЛЯ СТУДЕНТІВ. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Педагогіка», 1(11), 18–21. https://doi.org/10.17721/2415-3699.2020.11.04