ВПЛИВ СТУДЕНТСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ НА РОЗВИТОК УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ АВТОНОМІЇ В ПОЛЬЩІ

Автор(и)

  • О. Деркач

DOI:

https://doi.org/10.17721/2415-3699.2020.11.02

Ключові слова:

ЗВО, Польща, органи студентського самоврядування, студентський парламент, університетська автономія, якість освіти.

Анотація

Стаття присвячена проблемі вивчення впливу органів студентського самоврядування в університетах Польщі на розвиток університетської автономії. Студентське самоврядування на європейських теренах не є новим феноменом, сягаючи своїм корінням ще часів виникнення перших середньовічних університетів. Вже тоді найбільш здібні студенти залучалися до виконання окремих адміністративних функцій, а також до викладання у якості помічників професорів. Недаремно університети вважаються своєрідною моделлю громадянського суспільства і в цьому плані передували сучасному типу європейської цивілізації.
У статті розглянуто основні компетенції студентського самоврядування в Польщі. Проаналізовано польський досвід провідних закладів вищої освіти в галузі діяльності та функціонування студентського самоврядування як одного з соціальних інститутів суспільства, що є надзвичайно цікавим та корисним для України. Проаналізовано організаційно-правові засади функціонування громадських студентських об'єднань в академічному середовищі Польщі. Показано роль і місце Парламенту студентів Польщі в системі державно-громадського управління вищою освітою. Зазначено, що головним органом студентського самоврядування у Польщі є Рада студентського уряду. Рада студентського уряду – це орган резолюції, який складається з дев'яти студентів, відібраних на загальновиробничих виборах. Для студентської діяльності це орієнтовно те, що Сейм для органів державної влади.
Найяскравішими та визначними є основні напрямки та завдання діяльності органів студентського самоврядування, системи діяльності студентського самоврядування у закладах вищої освіти Польщі. Особливістю органів студентського самоврядування в Польщі є їх потужна матеріальна база і фінансово-правова незалежність від адміністрації навчального закладу. Визначено, що польська система студентського самоврядування розпочинаючи із законодавчого рівня і завершуючи матеріально стороною має значні відмінності від української, які детально розглянуті в статті.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-02-05

Як цитувати

О. Деркач. (2020). ВПЛИВ СТУДЕНТСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ НА РОЗВИТОК УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ АВТОНОМІЇ В ПОЛЬЩІ. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Педагогіка», 1(11), 8–11. https://doi.org/10.17721/2415-3699.2020.11.02